#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

O úspěchu těhotenství rozhoduje placentární růstový hormon. Znáte ho?

Růstový hormon vzniká v mozku a kromě růstu těla podporuje třeba i rozklad tuků. Růstový hormon se však tvoří i v placentě během těhotenství. Víte, proč je tento placentární růstový hormon důležitý a co všechno dokáže ovlivnit v organismu matky i plodu?

Velké množství placentárního růstového hormonu se z placenty uvolňuje už ve 3. týdnu těhotenství. Jeho tvorba postupně stoupá až do porodu. Má četné účinky na matku i plod:

  1. Přizpůsobení organismu matky na těhotenství. To je hlavní úkol placentárního růstového hormonu. Během gravidity musí tělo matky plnit i požadavky plodu. Placentární růstový hormon proto upraví látkovou výměnu v těle matky a dovolí pokrýt zvýšené energetické nároky mateřského organismu.
  2. Dostatečná výživa pro plod. Placentární růstový hormon také zajišťuje dostatečný stálý přísun energie pro plod. Díky němu orgány matky vychytávají méně cukru a zvyšuje se také uvolňování tuků. Tato výživa poté putuje k plodu.
  3. Růst plodu. Zajištění přiměřeného přísunu živin je důležité pro dostatečný růst vyvíjejícího se jedince. To během těhotenství platí dvojnásob. Růstový hormon produkovaný placentou tyto živiny zajišťuje a umožňuje tak plodu zdravý vývoj.
  4. Vývoj mozku plodu. Lidský placentární růstový hormon je pro správné utváření mozku nezbytný.

Když růstový hormon z placenty chybí

Nedostatek placentárního růstového hormonu dokáže způsobit nejeden problém. Jeho množství může ovlivnit nejen vývoj placenty a růst plodu, ale i celkový výsledek těhotenství. K důsledkům jeho nedostatku patří:

  • poruchy růstu plodu,
  • poruchy formování mozku plodu,
  • poruchy vývoje cév plodu i placenty,
  • preeklampsie. Preeklampsie je vážná komplikace těhotenství. Ohrožuje život matky i plodu. Nedostatek placentárního růstového hormonu může tuto komplikaci zapříčinit. Stanovení jeho hladiny v krvi se dokonce při diagnostice preeklampsie běžně využívá. Preeklampsie se vyznačuje vysokým krevním tlakem a nežádoucí přítomností bílkovin v moči. Ačkoli se vyskytují i méně závažné formy, je preeklampsie stále jednou z hlavních příčin úmrtí matek a novorozenců.

Jak zajistit, aby vás a vaše děťátko neohrozil během těhotenství nedostatek placentárního růstového hormonu? Snadno, stačí pravidelně chodit na kontroly k lékaři. Zároveň se však jedná o jediný způsob, jak případný problém včas odhalit a řešit.

(dos)

Zdroj: www.nature.com/articles/jhh201761