Komu hrozí nedostatek růstového hormonu?
Hypofýza neboli podvěsek mozkový má několik důležitých úloh. Jednou z nich je tvorba růstového hormonu. Nedostatek růstového hormonu je u dětí častou příčinou malého vzrůstu. Málo růstového hormonu mohou mít i dospělí. Kdo především a jak se to projeví?
Děti s nedostatkem růstového hormonu
U kterých skupin dětí bychom měli na nedostatek růstového hormonu pomýšlet a probrat tuto možnost s dětským lékařem, který může doporučit specializované endokrinologické vyšetření?
- Děti s genetickou poruchou. U některých dědičně podmíněných onemocnění, jako je Praderův–Willyho syndrom nebo Turnerův syndrom, bývá i nedostatek růstového hormonu.
- Děti s rozštěpem. Děti s vrozeným rozštěpem patra nebo čelisti často mají i hůře vyvinutou hypofýzu, a proto mohou trpět nedostatkem růstového hormonu.
- Děti malého vzrůstu. Nedostatek růstového hormonu je jen jednou z příčin malého vzrůstu u dětí. K dalším příčinám patří poruchy tvorby hormonů štítné žlázy nebo pohlavních hormonů, podvýživa nebo chronická onemocnění.
Varovné signály u dospělých
U dospělých je nedostatek růstového hormonu spojen se zvýšeným rizikem onemocnění srdce a cév a cukrovky. Proto by se také oni měli kvůli nedostatku hormonu léčit.
Podezření na nedostatek růstového hormonu u dospělých budí:
- snížení fyzické výkonnosti, přibývání tukové tkáně, zvýšená únava,
- stavy po závažném úrazu nebo ozařování,
- přítomnost nádoru v blízkosti podvěsku mozkového,
- infekce mozku.
Nádory blízko podvěsku mozkového, úrazy nebo těžké infekce mozku a mozkomíšních blan mohou poškodit hypofýzu. Důsledkem je nedostatek růstového hormonu. Stejný dopad mívají i zánětlivé procesy v podvěsku mozkovém nebo jeho napadení vlastním imunitním systémem – to se stává při některých tzv. autoimunitních onemocněních, kdy se obranný systém těla staví proti vlastním tkáním. Poškodit hypofýzu může i léčba ozařováním (radioterapie).
Zdroj: www.healthline.com/health/growth-hormone-deficiency#causes2
(hak)