#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Dokáže růstový hormon léčit ochrnutí?

Poškození míchy, vývojové vady a degenerativní nemoci nervového systému. Výsledky výzkumů začínají naznačovat, že by růstový hormon mohl v léčbě těchto závažných chorob hrát důležitou roli. Může totiž přispívat k regeneraci nervových buněk a ke zlepšení funkcí nervového systému.

Pomoc po úrazech míchy

Léčba růstovým hormonem v kombinaci s intenzivní fyzikální terapií významně zlepšuje funkce nervového systému po úrazech míchy. Tato skutečnost vyplývá z výzkumu, který byl publikovaný v roce 2017. Ačkoliv je příčina neznámá, více než 70 % jedinců s poškozením míchy vytváří menší množství růstového hormonu. Předchozí laboratorní výzkumy přitom potvrdily, že růstový hormon hraje významnou úlohu v regeneraci neuronů, ale také při vývoji podpůrných nervových buněk. Ty jsou pro správnou funkci nervového systému neméně důležité. Po půlroční terapii růstovým hormonem došlo u jedinců s kompletním přerušením míchy ke zlepšení smyslového vnímání z postižených oblastí těla.

Naděje rostou

Vědci postupně přicházejí i s dalšími slibnými výzkumy, které přinášejí novou naději pro osoby trpící vývojovými vadami nebo neurodegenerativními chorobami nervového systému. Příkladem vývojových vad může být takzvaný syndrom kaudální regrese. To je rozsáhlá vývojová vada postihující spodní část těla, tedy dolní konec páteře, pánev a dolní končetiny. V popředí této vady jsou poruchy vývoje páteře a míchy, močového, trávicího či pohlavního systému. Výzkum španělských vědců se po dobu 5 let soustředil na vývoj chlapce s tímto onemocněním. Ten od 9 měsíců věku podstupoval terapii růstovým hormonem. Výsledky se zdají být skoro neuvěřitelné. Chlapec měl původně zcela ochrnuté dolní končetiny. Během dlouhodobé terapie u něj došlo ke zlepšení citlivosti a hybnosti dolních končetin a nyní se dokáže sám pohybovat o francouzských holích.

Ukáže až čas

Pozitivní výsledky přináší i laboratorní výzkumy zabývající se účinkem růstového hormonu na nervové buňky poškozené amyotrofickou laterální sklerózou. Na tuto závažnou nemoc zemřel i bývalý český premiér Stanislav Gross. Stále neexistuje žádná účinná léčba, která by chorobu zastavila. Zkoumání účinků růstového hormonu v léčbě nemocí nervového systému je však v samém počátku. V současné době zatím nezbývá nic jiného než čekat na výsledky dalších rozsáhlejších studií, které tyto pozitivní účinky potvrdí.

(holi)

Zdroj: 1. https://www.sciencedaily.com/releases/2017/05/170522081046.htm

2. http://www.mdpi.com/1422-0067/18/1/230/htm

3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4590220/